Až do roku 2021 na Slovensku neexistovalo zastrešujúce oceňovanie inšpiratívnych enviro projektov spomedzi neziskového, verejného a súkromného sektora. Zmenila to Nadácia VÚB. Celoslovenská iniciatíva, ktorá sa venuje oceňovaniu zásluh v ochrane prírody, dáva opäť príležitosť zodpovedným organizáciám získať verejné uznanie a zároveň sa uchádzať o odmenu vo výške 10-tisíc eur. Porota zložená z významných enviro expertov vyberala piatich víťazov ceny Atlas, medzi nimi aj projekt združenia Zachráňme hrady pod názvom BIOHRAD.
Z celkového počtu 78 obnovovaných hradných ruín na Slovensku sa až 45 nachádza v chránenom území. Doposiaľ je to vnímané ako niečo negatívne, čo brzdí obnovu hradu. Pri obnove hradov totiž zákonite dochádza ku konfliktu ochrany prírody a ochrany kultúrneho dedičstva. Pri zúžení len na pamiatkovú hodnotu hrozí, že výsledkom obnovy hradov budú len bezduché masy kamenných múrov obkolesených sterilným „krovinorezovým“ trávnikom. Naopak, hrad zakonzervovaný a udržiavaný s citom pre biodiverzitu, môže vytvoriť vzácne mikrohabitaty pre organizmy viazané na skalné biotopy.
Hlavnou myšlienkou projektu BIOHRAD je princíp rovnocennosti ochrany prírody a ochrany kultúrnej pamiatky. Koncept je inovatívny svojim prístupom k záchrane hradnej zrúcaniny, ktorý popri konzervácii múrov a úpravách hradného areálu zachováva v maximálnej možnej miere aj biodiverzitu prírodných prvkov. Ruiny hradu sú totiž aj biotopom pre rôzne organizmy. Vtáky, netopiere a hmyz využívajú pukliny v starých múroch, hady a jašterice sa ukrývajú v haldách kameňov a na plytkých kamenistých pôdach rastú pestré spoločenstvá skalničiek, na ktorých sa hostia motýle, divé včely a čmeliaky.
Viac informácií o cene Atlas ako aj dokument o súťaži odvysielaný v RTVS nájdete tu: https://www.nadaciavub.sk/atlas/vitazi.html